Doç. Dr. Erkcan Özcan’a Türk Fizik Derneği’nden ödül

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Erkcan Özcan, Türk Fizik Derneği, 2016 yılı Prof. Dr. Engin Arık Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görüldü.

Ödül, fiziğin ve özellikle yüksek enerji fiziğinin ülkemizde gelişmesi için savaşmış, genç fizikçiler için bir yol gösterici olarak hafızalara yerleşen, Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nün eski profesörlerinden Prof. Dr. Engin Arık anısına 2008 yılından bu yana her yıl veriliyor.
Lisans eğitimini ODTÜ Fizik ve Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde tamamlayan (1999) Erkcan Özcan, doktorasını Stanford Üniversitesi Uygulamalı Fizik Bölümü’nde yaptı (2006). Doktora sonrası çalışmalarını ise University College London’da sürdüren Erkcan, 2006-2010 yılları arasında CERN / LHC Atlas Deneyi’nde görev alarak deneye Türkiye’den Boğaziçi Üniversitesi şemsiyesi altında katılan bilim insanlarının yer aldığı ekibin liderliğini üstlendi.

Erkcan Özcan’ın başlıca çalışma alanlarını ‘’Büyük çarpıştırıcılarda (LHC) deneysel parçacık fiziği ve Küçük parçacık fiziği dedektörleri ve hızlandırıcıları’’oluşturuyor.

27 Mart 1950 tarihinde İstanbul’da kurulan Türk Fizik Derneği, fizik ve fizik ile ilgili bilim dallarının gelişmesini, ilerlemesini ve yurt içinde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Share