Ağustos 2020

Boğaziçili araştırmacı, minyatür insan beyni modeliyle nörogenetik hastalıkların teşhisini kolaylaştıracak

North Carolina State Üniversitesi’nin Kimya ve Biyomoleküler Mühendislik bölümünde tam burslu doktora programına devam etmekte olan Dilara Şen (BÜ’15) , ‘’Happy Puppet- Mutlu Kukla’’ olarak da bilinen; 0-3 yaş grubunda ortaya çıkabilen nadir bir hastalık olan ve kesin bir tedavisi olmayan Angelman Sendromu gibi nörogenetik hastalıklarda önemli rol oynayan bir proteinin daha önce bilinmeyen yönlerinin karakterize edildiği bir çalışmada yer aldı.

Dilara Şen’in ilk yazar olarak yer aldığı araştırmanın bilimsel makalesi Eylül ayında Stem Cell Reports dergisinde yayınlanacak.  Şen, çalışmanın Otizm ve Angelman Sendromu başta olmak üzere nörogenetik hastalıkların tedavisinde erken teşhis ve müdahale açısından önemli bir adım olduğunu belirtiyor. Dilara Şen’den araştırma hakkında bilgi aldık.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Share

Boğaziçi Üniversitesi engellilik çalışmalarını ödüllendiriyor

2018 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu ve Research Worldwide İstanbul tarafından, Lund Üniversitesi Raoul Wallenberg Enstitüsü desteğiyle verilen Engellilik Çalışmaları Lisansüstü Tez Ödülü için bu yıl da başvuruları bekliyor. Sosyal bilimlerin farklı disiplinlerinden engellilik alanında insan hakları yaklaşımını temel alan lisansüstü tezler, bilim kurulu tarafından değerlendirilecek ve ödüller 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde düzenlenecek bir törenle sahiplerine verilecek. Engellilik Çalışmaları Lisansüstü Tez Ödülü'ne başvuru için son tarih 20 Ekim...

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu ve Research Worldwide İstanbul tarafından 2018 yılından beri verilmekte olan Engellilik Çalışmaları Lisansüstü Tez Ödülü’ne aday gösterilecek tezlerin başvuru tarihinden en çok iki yıl önce tamamlanmış ve kabul edilmiş bir doktora ya da yüksek lisans tezi olması gerekiyor. Türkçe ya da İngilizce yazılmış olması beklenen tezlerin daha önce hiçbi

Share

Kemik kırıkları ameliyatsız tedavi edilebilecek

Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Duygu Ege biyomedikal malzemelerle kemik hasarlarını iyileştirmek için yeni teknolojiler geliştiriyor.

Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Duygu Ege’nin başlıca araştırmaları arasında ameliyata gereksinim duymadan kemik kırıklarının tedavisi, üç boyutlu yazıcılarla kişiye özel kemik protezi tasarımıyla protezlerin vücuda entegrasyonunun arttırılması ve son olarak kemik metastazının tedavisi yer alıyor. Bu kapsamda zoledronik asit isimli kanser ilacını yeni bir taşıyıcıya yükleyerek kanser hücrelerinin yok olmasını sağlayan Doç. Dr.

Share

Dünyaca ünlü teorik fizikçi Boğaziçi’ne konuk olacak

Boğaziçi Üniversitesi dünyanın en önemli teorik fizikçileri arasında yer alan Edward Witten’ı konuk ediyor. Amerikalı bilim insanı, Einstein'ın da çalışmış olduğu İleri Araştırmalar Enstitüsü'nde görev yapıyor. Witten, Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nün daveti üzerine 20 Ağustos tarihinde saat 15.30’da ‘’Volumes of Moduli Spaces’’ başlıklı bir konuşma yapacak.

M-Teorisi’nin kurucusu olan Edward Witten, Sicim Teorisi, Kuantum Kütle çekimi, Süper Simetrik Kuantum Teorileri ve Matematiksel Fizik alanlarındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Witten, 1990 yılında Uluslararası Matematik Birliği tarafından genel göreliliğe dair geliştirdiği Pozitif Enerji Teoremi ile Fields Madalyası aldı. Fizik dünyasına olan katkılarının yanı sıra matematik dalında da oldukça büyük başarılar elde etmiş bir isim olan Witten bu ödülü alan ilk ve tek fizikçi oldu.

Share

Psikoloji Araştırmalarında Çevrimiçi Dönem

Boğaziçi Üniversitesi Bebek ve Çocuk Gelişimi Laboratuvarı öğrenme ve düşünme süreçlerinin gelişimine ışık tutmayı amaçlayan araştırmaları kapsamında çocuklarla yaptığı görüşmeleri çevrimiçi ortama taşıdı. İsteyen herkesin katılabildiği görüşmelerde, Boğaziçili araştırmacılar çocuklarla online ortamda bireysel olarak gerçekleştirdikleri oyun niteliğindeki aktivitelerle çocukların nasıl düşündüklerini daha iyi anlamayı amaçlıyor.

Boğaziçi Üniversitesi, Koronavirüs salgınına rağmen bilimsel araştırmalara tüm hızıyla devam ediyor.  Boğaziçi Üniversitesi Bebek ve Çocuk Gelişimi Laboratuvarı direktörü Dr. Öğretim Üyesi Gaye Soley liderliğindeki 15 kişilik araştırma ekibi, gelişim psikolojisi alanındaki araştırmalarının bir kısmını çevrimiçi yürütmeye başladı. Çocuklarda sosyal grup algısı, öğrenme, güven gibi konularda yürütülen araştırmalar için 4-10 yaş grubuyla yapılan çevrimiçi etkinliklere şimdiden 50'den fazla aile katıldı.

Share

Orta Toroslar İşaret Dili’ni literatüre kazandıran araştırmacı Rabia Ergin Boğaziçi’nde

TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi’nde çalışmaya başlayan araştırmacı Rabia Ergin, işaret dili alanındaki literatüre Orta Toroslar İşaret Dili’ni (Central Taurus Sign Language) kazandırdı. Amerika’da Tufts Universitesi’nde doktora ve bunu takiben Hollanda’da Max Planck Enstitüsü’nde psikodilbilim üzerine doktora sonrası çalışmalar yapan Rabia Ergin, Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Bilişsel Bilimler Programı’nda araştırmalarını sürdürecek. Orta Toroslar İşaret Dili’nin ortaya çıkışını ve bir köy işaret dili olarak literatürde ender örneklerden birini oluşturan bu dilin farklı kuşaklardaki evrimini araştıran Rabia Ergin’den araştırması hakkında bilgi aldık.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Rabia Ergin. Boğaziçi Üniversitesi’ne TÜBİTAK'ın 2232 Lider Araştırmacılar Programı çerçevesinde geldim. Projeme Bilişsel Bilimler Programı ev sahipliği yapıyor. Projem en genel tabiriyle dil evrimini, dillerin sıfırdan ortaya çıkışını ve daha sonra nasıl evrildiğini konu alıyor. Kendiliğinden ortaya çıkan işaret dilleri üzerinden dil evrimi çalışıyorum.

Share

İnşaat mühendisliğinin temelinde etik değerler ve geleceğinde yetkin mühendislik olmalı

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne geçtiğimiz yıl Mayıs ayında katılan öğretim üyesi Zeynep Yıldırım, ABD’de özel sektörde inşaat mühendisliğinin temel alanlarında edindiği deneyimleri akademiye aktarıyor. Doktora ve doktora sonrası araştırmalarını ABD’de Purdue Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra uzun yıllar Geoteknik Danışmanlık şirketlerinde mühendislik projelerinde görev alan Yıldırım, 2015’ten itibaren akademik çalışmalarına ağırlık verdi. Geçen sene Boğaziçi Üniversitesi’ne katılan Yıldırım’dan yürütmekte olduğu projeler hakkında bilgi aldık.

Sizi tanıyarak başlayalım mı?

Share

Boğaziçi Üniversitesi Siber Güvenlik'te disiplinlerarası AB projesiyle Pakistan’a uzanıyor

BÜSİBER, Pakistan’da kurulacak siber güvenlik merkezleri için model oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi’nin Siber Güvenlik alanında yer aldığı ‘’RECYPHER Rethinking Cybersecurity in Pakistan: Human factors’ Essential Role’’ (Pakistan’da Siber Güvenliği Yeniden Düşünmek: İnsan Faktörünün Temel Rolü)’’ başlıklı projesi Avrupa Birliği Erasmus+ projeleri arasında kabul aldı.

Share