Eylül 2018

Boğaziçi Üniversitesi lisansüstü çalışmaların geliştirilmesine yönelik AB destekli uluslararası projenin partneri oldu

Boğaziçi Üniversitesi, Avrupa Birliği’nin Erasmus + Programı tarafından desteklenen; lisansüstü çalışmalara destek sunmak amacıyla altı Avrupa üniversitesinin Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yer alan altı üniversite ile ortaklaşa geliştirdikleri ‘’Enhancing Postgraduate Environments’’ (EPE) adlı web tabanlı programın paydaşlarından biri oldu. Bu projede Türkiye’den yer alan tek üniversite olan Boğaziçi Üniversitesi aynı zamanda Afrika kıtasındaki üniversiteler ile ilk kez bir akademik işbirliğine imza attı

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Mumcu ve Prof. Dr. Fikret Adaman’ın yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Taner Bilgiç ve Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Direktörü Ece Toker Günay’ın yer aldıkları ‘’Enhancing Postgraduate Environments’’ projesi çıktıları web ortamında geliştirildi.

Ekonomi
Share

Prof. Dr. Lale Akarun “International Association for Pattern Recognition” (IAPR) Yönetim Kurulu’na seçildi

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Akarun, örüntü tanıma alanında en saygın kuruluşlardan biri olan “International Association for Pattern Recognition (IAPR)”a ikinci başkan yardımcısı olarak seçildi.

1976 yılında kurulmuş olan IAPR, örüntü tanıma, bilgisayarla görme ve imge işleme konusundaki uluslararası işbirliğini geliştirerek araştırmaların önünü açmayı hedefleyen ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu. 49 farklı ülkenin ulusal organizasyonun yer aldığı “International Association for Pattern Recognition”da, 2001 yılında üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof. Aytül Erçil tarafından kurulan “Turkish Society for Image Analysis and Pattern Recognition” (TOTİAD) da yer alıyor. Prof. Dr. Aytül Erçil de daha önce IAPR yönetim kurulunda yer almıştı.

Share